Библиотека

Оценителен доклад на Moneyval за България

На 27.06.2022 г. MONEYVAL публикува оценителния доклад за България!
Съгласно оценката на партньора на FATF MONEYVAL България следва да подобри регулаторната си рамка и да засили мерките за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
В доклада, публикуван на 27.06.2022 г., органът на Съвета на Европа за борба с изпирането на пари MONEYVAL изготви цялостна оценка на нивото на съответствие на законодателството на Република България с препоръките на Специалната група за финансови действия (FATF). Той призовава българските власти да подобрят нормативната уредба и да засилят практическото прилагане на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Част от констатациите в оценката на MONEYVAL за България са, че България е постигнала умерено ниво на ефективност по отношение на оценката на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма, както и по отношение на координацията в рамките на страната, разследването и наказателното преследване на финансирането на тероризма, целевите финансови санкции, свързани с финансирането на тероризма, прилагането на превантивни мерки от страна на финансовите институции и надзора върху тях и върху нефинансовите професии като счетоводители, адвокати, нотариуси, тръстове и фирмени доставчици на услуги, казина и агенти на недвижими имоти, както и в международното сътрудничество.
България демонстрира ниско ниво на ефективност в области, свързани с:
– използването на финансово разузнавателната служба, разследванията и наказателното преследване на престъпленията, свързани с изпиране на пари,
– конфискацията на облаги от престъпна дейност или имущество на еквивалентна стойност,
– целевите финансови санкции, свързани с финансирането на разпространението на оръжията за масово унищожение
– предотвратяването на злоупотреби с юридически лица и договорености.
Други области, които се нуждаят от взимането на спешни мерки В България са:
– Да бъде подобрено разбирането за рисковете от финансиране на тероризма, което е ограничено сред по-голямата част от задължените лица.
– Докладът установява, че липсата на изчерпателна статистика ограничава разбирането на властите и способността им да реагират на рисковете.
– Предизвикателства съществуват и във връзка с междуведомственото сътрудничество между правoзащитните органи, което е особено възпрепятствано от липсата на необходимите технически инструменти.
– Броят на разследванията, наказателните преследвания и присъдите за пране на пари, както и тежестта на наказателните санкции за пране на пари като цяло са ниски и не са съизмерими с идентифицираните рискове за страната от пране на пари.
– Освен това в доклада се констатира, че България трябва да предприеме по-систематичен подход в разследването на финансовите аспекти на престъпленията, свързани с тероризма, да подобри националния механизъм за прилагане на целевите финансови санкции и да извърши по-всеобхватен анализ на уязвимостите от финансиране на тероризъм в секторa на юридическите лица с нестопанска цел.
– България също така трябва да засили надзора или мониторинга, базиран на риска, на онези юридическите лица с нестопанска цел, които са изложени на риск от злоупотреба с цел финансиране на тероризъм.
Познанията за задълженията за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма от страна на задължените субекти като цяло са високи, но трябва да се подобри разбирането на рисковете, свързани с бизнеса, и прилагането на превантивните мерки в области с по-висок риск.
Отправена е критика срещу надзорните органи, които прилагат до голяма степен базирания на риска подход за финансовия сектор, докато за други сектори надзорните органи все още не прилагат подход, базиран на риска, а мерките, които предприемат са неефективни,
Освен това липсата на мерки за предотвратяване на навлизането на престъпници на пазара за определени сектори (като брокери на недвижими имоти, доставчици на тръстове и фирмени услуги, счетоводители, доставчици на услуги за виртуални активи) буди безпокойство.
Въпреки усилията на България да увеличи прозрачността на режима на действителните собственици, съществуват значителни опасения по отношение на точността на информацията за действителните собственици, съхранявана в регистрите и от задължените лица. MONEYVAL препоръчва спешно преразглеждане на политиките и предприемане на спешни действия в тази сфера.
Повече информация може да намерите на
https://www.fatf-gafi.org/countries/#Bulgaria